SEPETİM

Toplam : 0 TL (0 Çeşit)
 
ANKET
Sitemizi Nereden Buldunuz...
Google Arama
Google Reklamlar
Facebook Reklamlar
Başka Sitede Gördüm
Mail Kampanyası
Basında (Gazete/Dergi)
Arkadaş Tavsiyesi
Diğer

e-Öğrenme Standartları

“Standart” gündelik dilimize yerleşmiş ve neredeyse hayatın her alanında karşımıza çıkan bir kavram. Standartlar üzerine kurgulanmış bir çağda yaşıyoruz diyebiliriz. İşte hayatımızdan bir örnek; şehir şebekesinin verdiği elektriğin voltajının “sabit” bir değerde olduğunu duymuşsunuzdur. Bu voltaj dikkate alınarak elektrikli ev aletleri üretilir. Satın aldığımız bir elektrikli ev aleti, kurulup fişi prize takıldığı zaman, eğer üretim hatası yoksa problem çıkartmadan çalışır. Şebekedeki voltaj artışında kendi iç koruması devreye girer ve “sigorta”sı atar. Bütün bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için üreticilerin temel aldıkları standart: “220 voltluk elektrikle çalışmak” ile özetlenebilecek kadar basittir.   Standartlar endüstrinin her alanında, gelişme ve geliştirme süreçlerine katalizör olmuşlardır. Yeni e...... Yazının Devamı »

Etiketler : e-Öğrenme Standartları


Karma Eğitim

Haftalık ya da aylık alışverişlerimi büyük perakende zincirlerinden yapıyorum. Ancak mutlu değilim. Git, gel, sıra bekle, bir buçuk saat harca, para öde, aldıklarını yerleştir, taşı, taşı, taşı... “Bunun böyle devam etmemesi gerekir” dedim. “İnsanlar dünyanın öbür ucundan kitap, CD, DVD getiriyorlar, biz yirmi dakika mesafeden alışveriş yapamıyoruz” diye düşündüm ve büyük bir perakende zincirinin internetteki sanal mağazasına girdim.    Sanal mağazadan alışveriş yapmanın da bir stratejisi olmalı dedim ve başladım alışverişe... Öncelikle deterjan, çamaşır suyu, yumuşatıcı gibi temizlik ürünlerini, ardından altılı sekizli paketlenmiş kutulu meşrubatları, sonra litrelik meyve sularını, litrelik sütleri, devamında alkollü içecekleri, bisküvi, gofret, cips gibi atıştırmalıkları, son olarak şampuan, sabun, traş jeli gibi kişisel temizlik &u...... Yazının Devamı »

Etiketler : Karma Eğitim


Bellek

İnsanoğlu öğrendiği bilgileri belli bir yerde depolama yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, edinilen bilginin doğru zaman ve yerde kullanılması adına bireye hizmet eder. Etrafımız uyarıcılarla doludur ve duyu organlarımıza ulaşan bu uyarımlar insan beyni tarafından anlamlı hale getirilir. Bu anlamlı hale getirme sürecine Algı adı verilir ve algılar gruplanarak belleğe kaydedilirler.   Bellek Türleri;   1. Duyusal Bellek Duyu organlarına gelen ilk saniyelik uyarılar Duyusal Bellek alanına kaydolur. Bu sürece Duyusal Kayıt adı da verilir. Bilgiyi depolamanın önemli bir aşamasıdır. Burada işleyen süreçlere uygun olarak hangi bilginin bir sonraki aşamaya yani kısa süreli belleğe geçeceği yine saniyelik zamanlarla belirlenir.   2. Kısa Süreli Bellek Kısıtlı miktarda bilgiyi yaklaşık 20 sn.lik bir süre depolayabilen bu bellek türü tamamen geçicidir. Hiç durmaksızın s&uum...... Yazının Devamı »

Etiketler : Bellek, Duyusal Bellek, Kısa Süreli Bellek, Uzun Süreli Bellek


E-öğrenme şirketi seçmek!

E-öğrenme şirketi seçmek!   Kurumunuzun ihtiyaçlarına özel öğrenme içeriklerine ihtiyaç duyuyorsunuz ve bunun için içerik, tasarım ve üretim hizmeti veren bir şirketle çalışmayı düşünüyorsunuz…   Hangi şirketle çalışacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Birlikte çalışacağınız şirketin kurumsal ihtiyaçlarınızı karşılayacak eğitimler üreteceğinden nasıl emin olacaksınız? Kararınızda hangi kriterler ne kadar rol oynayacak? İşte bütün bu soruların ve daha fazlasının yanıtını bu yazı dizisinde bulabilirsiniz.   Günümüzde pek çok kurum bir e-öğrenme şirketi seçerken sadece kulaktan kulağa duyduklarıyla yetiniyor. İlk adımı atmak için bu şekilde edinilen bilgiler iyi bir başlangıç sayılabilir. Bununla birlikte, gerçek ihtiyaçlarınızı karşılayacak uzun vadeli e-öğ...... Yazının Devamı »

Etiketler : E-öğrenme şirketi seçmek, Kurumunuza özel bir içerik


Eğitim Yönetim Sistemi Nedir?

Eğitim Yönetim Sistemi Nedir? Eğitim Yönetim Sistemleri, (Learning Management System, LMS) ağ üzerinden eş zamanlı olmayan öğrenme materyali sunma, sunulan öğrenme materyalini değişik biçimlerde paylaşma ve tartışma, derslere kayıt olma, ödevler alma, sınavlara girme, bu ödev ve sınavlara ilişkin dönüt sağlama, öğrenme materyallerini düzenleme, öğrenci ve öğretmen ve sistem kayıtlarını tutma, raporlar alma gibi olanakların ağ üzerinden otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayan yazılımlardır. Çevrim içi içerikler bu yazılımların olmazsa olmaz kısmını oluşturmaktadır.   Eğitim Yönetim Sistemleri bir eğitim portalı olarak da kullanılabilirler. SCORM (Sharable Content Object Reference Model) tarafından geçen yıl yapılan bir çalışma dünya çapında 434 farklı Eğitim Yönetim Sistemi tespit etmiştir. Hiç şüphesiz araştırma...... Yazının Devamı »

Etiketler : Eğitim Yönetim, Eğitim Yönetim Sistemi, Eğitim Yönetim Sistemi Nedir, LMS